Oddział Chirurgii Jednego Dnia - Okulistyka

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

REJESTRACJA pacjentów do leczenia zaćmy odbywa się w Poradni Okulistycznej

(Budynek Zespołu Poradni Specjalistycznych I p  gabinet nr 10) w godzinach pracy Poradni Okulistycznej 

telefon: 18 33 01 773

 

Co to jest zaćma?

Zaćma (z łac. cataracta) polega na całkowitym lub częściowym zmętnieniu soczewki w oku. Soczewka, która głównie skałda sie z wody i białka, z czasem może zmętnieć, co zwykle spowodowane jest naturalnym procesem starzenia się. Gdy światło przechodzi przez soczewkę z zaćmą, ulega ono rozproszeniu. Wynikiem tego jest rozmyte lub nieostre widzenie.

Objawy: pogorszenie wzroku, którego nie można skorygować okularami, czy szkłami kontaktowymi, światłowstręt, nasilone łzawienie, kolejnym objawem jest widzednie "przez mgłę" i zamazanie kontórów obrazu.

 

Zaćma może postępować aż do całkowitej utraty wzroku, jeynym leczeniem jest zabieg operacyjny. Chirurgia zaćmy może pomóc przywrócić wzrok na długo przed jego utratą w stopniu uniemożliwiającym wykonywanie codziennych czynności.

W naszym szpitalu zaćma usuwana jest najnowoczesniejszą metodą FAKOEMULSYFIKACJI.

Metoda ta umożliwia operpwanie zaćmy w każdym jej stadium.

Operację wykonuje się w znieczuleniu miejscowym - poprzez podanie kropli znieczulających do worka spojówkowego. Zabieg trwa kilkanaście minut.
Na początku lekarz wykonuje niewielkie cięcie, poprzez które wprowadza głowicę przypominającą końcówkę od długopisu w celu rozbicia zmętniałej soczewki na drobne kawałki, które następnie są aspirowane z oka.  Kiedy torebka, w której znajdowała się soczewka jest już pusta następuje wszczepienie soczewki nowej - zwijalnej.

Niewątpliwą zaletą tej metody jest brak szwów, ponieważ rana operacyjna jest precyzyjnym cięciem tunelowym i zamyka się szczelnie sama pod wpływem ciśnienia wewnątrzgałkowego operowanego oka.


Po 2,5 godziny od operacji pacjent może wrócić do domu.

 

PŁATNE ZABIEGI OKULISTYCZNE

Od początku roku 2022 pacjenci mają możliwość skorzystania z oferty płatnych zabiegów okulistycznych. Szpital Powiatowy w Limanowej oferuje m.in. odpłatne operacje usunięcia zaćmy, zaćmy początkowej (przy ostrości wzroku powyżej 0,6) oraz refrakcyjnej wymiany soczewki przejrzystej w przypadku oczu z dużą wadą refrakcji u pacjentów powyżej 50 roku życia. Można również wykonać odpłatnie usunięcie gradówki oraz skrzydlika. 

 

Dlaczego warto zdecydować się na płatny zabieg usunięcia zaćmy?

Zasadniczą różnicą jest zastosowanie tzw. soczewek wewnątrzgałkowych typu Premium, które nie są dostępne w ofercie zabiegów  w ramach ubezpieczenia zdrowotnego na NFZ.

Do soczewek Premium zaliczane są:

  • soczewki wieloogniskowe (trójogniskowe): PanOptics firmy Alcon https://panoptix.pl/
  • soczewki o wydłużonej ogniskowej EDOF: Vivity firmy Alcon
  • soczewki jednoogniskowe Plus (ze wzmocnionym widzeniem pośrednim): Eyhance firmy Tecnis

Dla pacjentów z astygmatyzmem każdy rodzaj soczewek dostępny jest w wersji torycznej.

Zastosowanie soczewek wieloogniskowych i EDOF ma na celu wyeliminowanie lub znaczące zmniejszenie konieczności używania okularów. Soczewki wieloogniskowe zapewniają dobre widzenie dali, odległości pośrednich i bliży, jednak ich budowa narzuca pewne ograniczenia. Po ich wszczepieniu w warunkach słabego oświetlenia mogą pojawiać się dodatkowe wrażenia świetlne: fotopsje pozytywne (koła wokół źródeł światła, olśnienie, promienie świetlne) oraz nieznacznie zmniejszyć poczucie kontrastu. Soczewki EDOF  zapewniają dobry kontrast przy znikomych fotopsjach,  dobre widzenie dali i odległości pośrednich, lecz czytanie drobnego druku może wymagać małej korekcji okularowej.

Trzeba pamiętać, że soczewki Premium są przeznaczone dla oczu bez współistniejących lub zagrażających chorób mogących wpływać na jakość widzenia.

Pacjenci rozważający wszczep soczewki Premium muszą sprecyzować swoje oczekiwania wzrokowe na podstawie analizy swojej codziennej aktywności oraz odległości pracy wzrokowej, którą najczęściej używają.

Dlatego na badanie kwalifikacyjne należy zgłosić się na z wypełnionymi ankietami dotyczącymi chorób ogólnych i stosowanego leczenia, ankietami okulistycznymi, kwestionariuszem suchego oka oraz wymagań wzrokowych (do pobrania poniżej). Przydatne również będą recepty z przepisywanych wcześniej okularów oraz karty informacyjne z ewentualnego leczenia okulistycznego.

 

Przygotowanie do badania kwalifikacyjnego

Pacjenci zgłaszający się na badanie kwalifikacyjne przez 3 dni przed badaniem powinni stosować sztuczne łzy bez konserwantów 3 x dziennie do obu oczu, lecz nie zakrapiać ich 2 godziny przed zaplanowanym badaniem. W trakcie badania będą poszerzane źrenice, po badaniu pacjent nie może prowadzić samochodu. Ankiety należy wypełnić przed rozpoczęciem kropienia sztucznych łez.

Przed badaniem pacjent nie może używać soczewek kontaktowych miękkich przez minimum 10 dni a twardych przez minimum 3 tygodnie. Nie zastosowanie się do tego zalecenia może spowodować błędy w wyliczeniu mocy soczewki wewnątrzgałkowej. 

 

Usunięcie gradówki oraz skrzydlika.

Czym jest gradówka?

Gradówka jest kulistym zgrubieniem zlokalizowanym na górnej lub dolnej powiece oka. Powstaje na skutek zatkania produkujących wydzielinę łojową gruczołów tarczkowych., które mieszczą się na brzegach powieki, w miejscu, gdzie wyrastają rzęsy. Wytwarzana przez gruczoły tarczkowe wydzielina natłuszcza oko, zapewniając mu ochronę przed wysuszeniem. Gdy ujścia gruczołów ulegną zatkaniu, wydzielina tłuszczowa zamiast opuszczać gruczoł, zaczyna się w nim gromadzić. Tak właśnie powstaje gradówka.

 

Leczenie gradówki

Skuteczne są rozgrzewające okłady (zielona herbata, rumianek) oraz masaż nawet kilka razy dziennie. Natomiast leczenie farmakologiczne polega na stosowaniu specjalnych maści antybiotykowo-sterydowych albo kropli do oczu.

 

Usuwanie gradówki

Jeśli po ok. miesiącu lub dwóch gradówka nie zniknie, okulista może zakwalifikować pacjenta do leczenia operacyjnego. Chirurgiczne usunięcie gradówki polega przecięciu guzka, otwarciu go i wyłyżeczkowaniu, a następnie usunięciu torebki. Zabieg wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu stosuje się opatrunek i miejscowo maść z antybiotykiem. Pacjent jeszcze tego samego dnia może udać się do domu.

Skrzydlik to łagodny rozrost spojówki gałkowej, przybierający kształt trójkąta zwróconego wierzchołkiem w kierunku środka rogówki. Najczęściej pojawia się od strony nosowej oka. Choroba przebiega bezobjawowo, ale mogą pojawić się dokuczliwe podrażnienia lub zakażenia.

Leczenie operacyjne skrzydlika oka - w przypadku pojawienia się objawów, lub znacznego tempa wzrostu skrzydlika należy go usunąć zabiegowo. Zabieg-operacja skrzydlika oka przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym. Pomimo prawidłowo przeprowadzonego zabiegu usunięcia skrzydlika oka, obserwuje się częste nawroty, dlatego należy pozostawać w stałej kontroli z lekarzem okulistą.

Rejestracja na badania odpłatne tel: 530 393 887 od pn do pt w godz.: 8.00-15.00

Pod wskazany numer można wysłać SMS z informacją o chęci zapisania się na badanie kwalifikacyjne, po czym pacjent otrzyma informację zwrotną o zarezerwowanym terminie.

 

Zabiegi usunięcia zaćmy przeprowadza dr n.med. Anna Woyna-Orlewicz.

Zabiegi usunięcia gradówki i skrzydlika lek. Anna Ryś-Wojtas.

 

Cennik zabiegów w ramach Oddziału Chirurgii Jednego Dnia:

Zabieg z wszczepieniem soczewki PREMIUM                                                                           5 900 zł

Zabieg z wszczepieniem soczewki PREMIUM torycznej                                                            6 900 zł

Zabieg z wszczepieniem soczewki IQ toric    (do 2,0 D)                                                             4 000 zł

Zabieg z wszczepieniem soczewki MONOPLUS     (EYHENCE)                                               3 600 zł

Zabieg z wszczepieniem soczewki MONOPLUS ( EYHENCE torycznej)                                   4 600 zł

 

Cennik badań do zabiegu i po zabiegu (Oddział Chirurgii Jednego Dnia):

 Konsultacja                                                                    200 zł

 kwalifikacja z bad. przedop.                                           300 zł

 kontrola 1                                                                       bezpłatna (po zabiegu zaćmy)

 kontrola 2                                                                       100 zł  (po zabiegu zaćmy)

 kontrola 3                                                                       150 zł  (po zabiegu zaćmy)

 

Cennik  - Poradnia Okulistyczna

OCT tarczy lub plamki                                                      200 zł

OCT tarczy i plamki                                                          250 zł                                              

angio OCT                                                                        250 zł

usunięcie gradówki                                                          400 zł

usunięcie skrzydlika                                                         400-1000 zł

laserowa kapsulotomia                                                     350 zł

laserowa irydotomia                                                          350 zł

 

 

W ramach Poradni Okulistycznej, tak jak do tej pory, realizowane są następujące świadczenia prywatne:

 Badanie okulistyczne- całościowe bez poszerzenia źrenic          150 zł

 Badanie okulistyczne – kontrolne (do  2 mies. od wizyty)             80zł

 Badanie dna oka z poszerzeniem źrenic                                     180zł

 Zgłębnikowanie i płukanie dróg łzowych                                      100 zł

 Usunięcie ciała obcego                                                                 150 zł

 Mierzenie ciśnienia wewnątrzgałkowego                                        30 zł

 Usunięcie wrastających rzęs  (epilacja)                                          50 zł