Szpital Powiatowy Imienia Miłosierdzia Bożego w Limanowej

Pomagajmy seniorom – sprawdź co możesz dla nich zrobić!

31 marca 2021

Czas pandemii jest szczególnie trudny dla seniorów ze względu na zwiększone ryzyko zachorowania i potencjalnie ciężki przebieg choroby. Ta możliwość często wywołuje u nich strach, zaniepokojenie i ma swoje konsekwencje dla ich kondycji psychicznej i emocjonalnej. Dlatego warto wiedzieć i skorzystać z możliwości, które oferują nam programy wsparcia. Do takiego programu senior może zgłosić się sam, mogą to uczynić również jego bliscy.

Wspieraj seniora (www.wspierajseniora.pl)

 

 

Dzięki programowi osoby w wieku powyżej 70 lat uzyskają niezbędną pomoc w czasie pandemii, bez konieczności wychodzenia z domu. Wystarczy kontakt z dedykowaną infolinią (22 505 11 11). Infolinia odsyła sprawę z numerem telefonu do właściwej gminy i lokalnego ośrodka pomocy społecznej. 

Na stronie promującej tę akcję jest również dostępny formularz zgłoszeniowy dla osób, które wyrażają chęć pomocy osobom starszym (zakupy, obowiązki domowe, spacer z psem).

Co powinien zrobić senior?

Krok 1

Senior dzwoni na infolinię i informuje, że chce pozostać w domu dla własnego bezpieczeństwa i w związku z tym potrzebuje pomocy w organizacji zakupów i innych podstawowych czynności. Infolinia odsyła sprawę z numerem telefonu seniora do właściwej gminy i lokalnego ośrodka pomocy społecznej.

Krok 2

Gmina kontaktuje się z seniorem i ustala potrzeby z gotowego katalogu (np. zakupy spożywcze, wyrzucenie śmieci, wyprowadzenie psa).

 Krok 3

Gmina prowadzi wykaz (listę) seniorów potrzebujących pomocy i do każdego z nich przypisuje osobę, która zajmie się już bezpośrednią pomocą.

 W ten nieskomplikowany sposób seniorzy mogą skorzystać z należnej im pomocy.

 

Kolejny program dedykowany jest osobom starszym (i ich opiekunom) z terenu Powiatu Limanowskiego.

Projekt ma na celu odciążenie opiekunów nieformalnych osób niesamodzielnych, którzy każdego dnia podejmują trud opieki swoich bliskich, zaś osobom starszym zapewnia faktyczną, realną i całkowicie bezpłatną opiekę, realizowaną przez okres do 14 dni w Domu Seniora ArmadaClinic w Głogoczowie (niedaleko Krakowa).

 

 

 

Podczas 14-dniowego bezpłatnego pobytu osoba niesamodzielna ma zapewnione pełne  wyżywienie, całodobową opiekę grona specjalistów: fizjoterapeutów, opiekunów medycznych, terapeutów zajęciowych, pielęgniarek, a także wsparcie medyczne i pomoc psychologiczną. Ponadto mają możliwość korzystać ze wszystkich udogodnień, jakie oferuje obiekt m.in. z bardzo dobrze wyposażonej sali rehabilitacyjnej, biblioteki oraz kaplicy.

 Jest to bezpłatny Program Unijny skierowany do seniorów z naszego regionu.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami na ten temat dostępnymi TUTAJ

Galeria

  • Powiększ zdjęcie