Zadbaj o zdrowie psychiczne swojego dziecka!

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
9 maja 2022

Trudne czasy pandemii, nauczanie zdalne, izolacja – to rzeczywistość, która towarzyszyła nam od 2020 roku. Gdy tylko zaczęliśmy „łapać oddech” próbując wrócić do rzeczywistości bez noszenia maseczek i zachowywania dystansu – pojawiło się nowe zagrożenie – rosyjska napaść na Ukrainę. To wszystko sprawiło, iż trudno nam poradzić sobie z lękiem, obawą i strachem przed przyszłością. Podobne odczucia – mimo, iż często pozostają niewypowiedziane – mają dzieci i młodzież. Dlatego warto, by każdy z nas – w trosce o komfort psychiczny swoich dzieci – wiedział, gdzie szukać wsparcia i pomocy w sytuacjach kryzysowych.

W związku z potrzebą pilnych zmian sygnalizowaną przez różne środowiska w ochronie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, Ministerstwo Zdrowia sukcesywnie wdraża reformę dotyczącą systemu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, której celem jest stworzenie ogólnokrajowego, kompleksowego systemu zapewniającego wsparcie pacjentom niepełnoletnim doświadczającym zaburzeń psychicznych oraz ich rodzinom. Ważnym elementem reformy jest również zwiększanie świadomości wśród rodzin i dzieci z problemami natury psychicznej. Poniżej prezentujmy ulotki przygotowane przez MZ wskazujące zachowania dziecka, które powinny nas zaniepokoić oraz najprostszą ścieżkę szukania pomocy.

Pod adresem  https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/informacje-o-swiadczeniach/ochrony-zdrowiapsychicznego-dzieci-i-mlodziezy/  znajduje się wykaz wszystkich Ośrodków Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży. W całej Małopolsce działa 30 takich ośrodków, najbliższy z nich znajduje się w Nowym Sączu na ul. Narutowicza 2 (tel: 18 44 2 22 11).  Pomoc ośrodków udzielana jest bezpłatnie, w ramach świadczeń realizowanych przez NFZ. Do skorzystania z porad nie jest potrzebne skierowanie lekarskie.

 

Ponadto zarówno rodzice, jak i dzieci, nastolatkowie mogą uzyskać pomoc i wsparcie korzystając z anonimowego numeru Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800 12 12 12 lub czatu dostępnego na stronie https://brpd.gov.pl/

Warto korzystać z dostępnych form pomocy wsparcia psychologicznego, gdyż jak pokazują wyniki ogólnopolskiego naukowego badania jakości życia dzieci i młodzieży, zleconego przez Rzecznika Praw Dziecka w 2021 roku -  co siódme dziecko w Polsce odczuwa niezadowolenie ze swojego życia w stopniu zagrażającym jego zdrowiu psychicznemu. Gorsze samopoczucie mają starsze dziewczęta i młodzież z dużych miast. Połowa młodych ludzi nie akceptuje samych siebie. Jak ocenia Rzecznik Praw Dziecka –  wyniki zleconych, największych od dwóch dekad ogólnopolskich badań naukowych w obszarze samopoczucia psychicznego dzieci i młodzieży wskazują na poważne zagrożenie zaburzeniami psychicznymi, w tym depresją wśród wielu z nich.

Szczegółowe wyniki i raport Rzecznika praw Dziecka dostępne są pod adresem https://brpd.gov.pl/2021/11/05/mlodzi-potrzebuja-pilnej-pomocy-psychologicznej-alarmujace-wyniki-badania-rzecznika-praw-dziecka/

 

 

 

Pliki do pobrania

Galeria

  • Powiększ zdjęcie zdjęcie dziecka

    zdjęcie dziecka