Trwa nabór do Małopolskiego Tele - Anioła

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
9 stycznia 2020

Małopolski Tele – Anioł to projekt który powstał z myślą o osobach starszych, niepełnosprawnych, mających problemy z wykonywaniem codziennych czynności. Jego celem jest poprawa jakości życia niesamodzielnych mieszkańców Małopolski poprzez realizację działań na rzecz rozwoju usług opiekuńczych i sąsiedzkich w miejscu zamieszkania oraz usług wykorzystujących nowoczesne technologie informacyjno – komunikacyjne.  

W ramach projektu w Małopolsce powstało Centrum Teleopieki. Z jego usług korzysta już ponad 3 tysiące osób niesamodzielnych. Każdy z nich otrzymał bezpłatną opaskę bezpieczeństwa. Taka elektroniczna opaska, która wyglądem przypomina zegarek, posiada wbudowaną kartę SIM, mikrofon oraz głośnik, co pozwala nie tylko na swobodną rozmowę, lecz także, by za pomocą przycisku SOS w szybki sposób połączyć się z ratownikiem medycznym, który po odebraniu zgłoszenia oceni stopień zagrożenia i udzieli odpowiedniej pomocy lub wsparcia, łączenie z wezwaniem pogotowia ratunkowego. Ponadto opaski mają w obudowie lokalizator GPS, pomagający namierzyć osobę potrzebującą pomocy, a specjalny detektor upadków i czujnik monitorujący tętno na bieżąco przesyła informacje do Kadry Centrum Teleopieki.

W ramach projektu uczestnicy projektu mogą również skorzystać ze specjalnych usług opiekuńczych które są świadczone w ich domu – zarówno przez fachowców, jak i w ramach sąsiedzkiej pomocy – poczynając od zabiegów higienicznych, aż po pomoc w załatwieniu urzędowych czynności.

Obecnie trwa rekrutacja  -  w ramach projektu poszukiwani są opiekunowie z terenu całego województwa małopolskiego, którzy chcą poświęcić swój czas i pomóc osobom niesamodzielnym w codziennych czynnościach.Osoby zainteresowane współpracą dzięki bezpłatnemu szkoleniu mogą uzyskać nowe kwalifikacje zawodowe oraz znaleźć zatrudnienie w ramach projektu.

W dalszym ciągu do projektu mogą być zgłaszane osoby wymagające wsparcia i opieki.

 

Z informacjami na temat projektu można zapoznać się na stronie www.malopolska.pl/teleaniol ewentualnie pod numerem telefonu 12/ 61 60 611.

 

Projekt jest realizowany przez Samorząd Województwa Małopolskiego wspólnie z Caritas Diecezji Kieleckiej oraz Europejskim Instytutem Rozwoju  Regionalnego z Suchej Beskidzkiej.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie