Wyprzedzić smutek – 5 edycja programu profilaktyki depresji. Zasięgnij bezpłatnej porady specjalistów!

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
26 maja 2017

Trwa kolejna edycja programu profilaktyki depresji „Wyprzedzić smutek” realizowanego przez Szpital Specjalistyczny im. dr J. Babińskiego w Krakowie we współpracy z ośrodkami z całej Małopolski, w tym Szpital Powiatowy Imienia Miłosierdzia Bożego w Limanowej. Program "Wyprzedzić smutek" jest jednym z sześciu programów profilaktycznych realizowanych w Małopolsce i finansowanych przez samorząd województwa.

W ramach projektu osoby podejrzewające u siebie depresję mają możliwość skorzystania z bezpłatnych konsultacji u specjalistów.  

Stany depresyjne są poważnym i niestety coraz częstym problemem, który dotyka ludzi niemal w każdym wieku. Przygnębienie spowodowane trudnymi wydarzeniami czy szybkim tempem życia zazwyczaj mija po jakimś czasie. Jednak utrzymujący się dłużej stan smutku, poczucie bezsiły, beznadziejności może sygnalizować zagrożenie depresją.

Objawy mogące świadczyć o depresji, co powinno nas zaniepokoić?

  • utrzymujące się poczucie beznadziejności i bezradność, poczucie winy lub bezwartościowości,
  • negatywne ocenianie efektów swojej pracy,
  • odczuwanie nieuzasadnionego lęku,
  • natłok negatywnych myśli, myśli o śmierci lub samobójstwie,
  • trudności z przyswajaniem nowego materiału, skupieniem uwagi, poczucie przeciążenia koniecznością podejmowania decyzji,
  • mogą wystąpić zaburzenia snu, np. trudności z zasypianiem, budzenie się za wcześnie albo też spanie nadmiernie długo,
  • zaburzenia apetytu, np. jest on nadmierny lub przeciwnie – zmniejszony,
  • izolowanie się od znajomych i przyjaciół.

Dlatego lekarze zachęcają, by korzystać z konsultacji profilaktycznych w ramach programu "Wyprzedzić smutek", które pomogą określić, jakie kroki należy podjąć, aby przeciwdziałać zachorowaniu. Porada profilaktyczna jest osobistą rozmową z konsultantem, trwa około godziny. Żeby skorzystać z konsultacji, nie trzeba mieć potwierdzonej depresji. Wystarczy chęć sprawdzenia swojego stanu psychicznego - podczas takiej wizyty specjaliści wykluczą chorobę lub określą stopień zagrożenia depresją i doradzą środki zaradcze a w przypadku potwierdzenia choroby pacjent może otrzymać skierowanie na leczenie.

Zapisy odbywają się telefonicznie, konsultacje prowadzone będą w limanowskim szpitalu.

 

Rejestracja prowadzona jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-14.30, pod numerem (18) 33 01 780.

 

Zapraszamy!